Eikelund gnr. 15 bnr. 119
390 000,-
- BRA0㎡
- EierformSelveier
- Soverom0
- Byggeår
- Omkostninger23 570,-
- Totalpris413 570,-
FØRLAND: Flott tomt nederst på Eikelund feltet
Detaljer
Tomta er godkjent for oppføring av enebolig med tilleggsleilighet.
Tomt 1 ligger i området merket som "Område D" i reguleringsplanen. Her følger et utdrag av reguleringsbestemmelsene som er vedlagt salgsoppgaven i sin helhet:
Område D: - Tillatt bebygget areal (BYA) må ikke overstige 35% av tomtas nettoareal. - Maksimal byggehøyde kote 31. - Frittliggende garasje inntil 50 kvm.
Fellesbestemmelser: - Takvinkel på boligen skal ligge mellom 0 og 45 grader. - Det skal på egen eiendom anlegges 2 biloppstillingsplasser per boenhet. - Frittstående garasjer kan plasseres inntil 2 meter fra regulert veikant/fortau når garasjen står parallelt med denne. Dersom garasjen står vinkelrett på regulert vegkant/fortau skal avstanden være min. 6 meter. Det skal være snuplass på egen grunn. - Gjerder og forstøtningsmurer skal ha maks 0,5m høyde og plasseres min. 0,5m fra regulert veikant. Kommunen kan etter søknad godkjenne gjerder og forstøtningsmurer over 0,5m.
ANNET:
GASS: Feltets tomter er knyttet til et gass-distribusjonsnett som eies av Norsk Gassnett AS. Det er felles tank for propangass.Boliger som føres opp på tomtene plikter å knytte seg til gassnettet og opprette abbonement og fremføre inntak til yttervegg og evt. legge gass inn i bolig. Det vil tilkomme en fast abbonentavgift på ca. 250,-300,- pr måned. Gass betales etter forbruk. Det vil ligge stikkledning med gass inn på tomten. Tomteeier / byggherre må føre ledning inn til abbonementsskap på yttervegg.
DRIKKEVANN, OVERVANN (OV) og SPILLVANN (SpV): For område D (tomtene 1-4 iht vedlagte kart) gjelder at Drikkevann, OV og SpV stikkledninger er lagt inn til hver tomt. Hver tomt må anlegge en mindre kloakk- pumpekum for tilkobling til SpV-pumpeledning . Rørlegger kan bistå og gi en forklaring på hvordan dette anlegges og vedlikeholdes (en serviceavtale slik at både anlegg og drift er enkelt og praktisk).
ELEKTRISK / FIBEROPTISK: Elektrisk forsyning er lagt frem inn på tomten. Det vil ligge trekkerør for fiberoptisk kabel integrert på strømkabelene eller som separat rør. Altibox vil være leverandør av bredbånd/fiberoptisk tilknytning. Etablering av fiberoptisk kabel og abbonement må hver tomtekjøper selv stå for.
SIKRINGSGJERDE: Sikringsgjerder som vil være nødvendig er det tomtekjøper sitt ansvar å etablere som del utbygging av tomten. Dette vil bli tinglyst på tomten. Slik det vurderes pr i dag er det spesielt i bakkant av tomtene hvor det blir behov for permanent sikringsgjerde p.g.a. skjæring inn i eksisterende terreng.
Vei/vann/kloakk
Vei: Adkomst iht. til reguleringsplan-kart. Vann og kloakk: Se "beskrivelse".
Beliggenhet
Nydelig beliggenhet på nyetablert byggefelt på Eikelund. Fint beliggende med flott utsikt sørover utover Førlandsfjorden og mot vest. Sol fra morgen til kveld. Barnevennlig beliggenhet med barneskole og barnehage like i nærheten. Førland båtforening ligger like nedenfor.
Adkomst
Fra Aksdal: Følg E-39 sørover mot Kårstø, men ta av mot venstre etter få kilometer fra Aksdal, ved skilt merket med "Førland". I bånn av bakken følger man veien til høyre og får da tomtene på venstre hånd.
Regulering
Regulert til bolig. Se beskrivelse for detaljer og vedlagt reguleringskart. Merket tomt 1 i reguleringskart.
- kr 390 000,- (Prisantydning)
Omkostninger
- Tinglysningsgebyr pr. panteobligasjon 585,-
- Tinglysning skjøte 585,-
- Boligkjøperforsikring (valgfri) 12 400,-
- Gebyr e-skjøte 250,-
- Dokumentavgift 9 750,-
- kr 23 570,- (Omkostninger totalt)
- kr 413 570,- (Totalpris inkl. omkostninger)
NB: Regnestykket forutsetter at det kun tinglyses en låneobligasjon og at eiendommen selges til prisantydning da dokumentavgift beregnes med 2.5% av endelig kjøpesum.
Ligningsverdi
Vi har ikke mottatt ligningsverdi. Ny eier må påregne at ligningsverdien vil bli ca 30% av markedsverdi.
Diverse
- Det er ikke odel/konsesjon på denne eiendom.
Sentrale lover
Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven
Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud.
Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være en mangel. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut i fra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at feil opplysninger ikke ble rettet i tide på en tydelig måte. En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.
Boligen kan ha en mangel dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.
Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).
Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf. avhl. § 3-9, 1. ledd 2. pktm. Avhendingsloven § 3-3 (2) fravikes, og hvorvidt en innendørs arealsvikt karakteriseres som en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere. Med forbrukerkjøper menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.
Finansiering
Eiendomsmegler A tilbyr økonomisk rådgivning gjennom en samtale med en av Haugesund Sparebank, Etne Sparebank eller Skudenes & Aakra Sparebank sine rådgivere.
Boligselgerforsikring
Selger har ikke anledning å tegne eierskifteforsikring.
Boligkjøperforsikring
Det gjøres oppmerksom på at kjøper har anledning til å tegne boligkjøperforsikring. Forsikringen gir kjøper bistand etter avhendingsloven og dekker all advokatbistand, skadetakster og utgifter til rettsapparatet. Forsikringen har ingen egenandel. Forsikringen tegnes senest på kontraktsmøtet. Les mer om forsikringen i salgsoppgaven.
Bakgrunn for opplysninger i salgsoppgaven
Salgsoppgaven er utarbeidet ut ifra opplysninger gitt fra selger, befaring av eiendommen samt innhentelse av nødvendige dokumenter og evt. takst.
Gjeldende reguleringsplan og reguleringsbestemmelser for Eikelund. Det gjøres oppmerksom på at salgsoppgaven ikke er komplett uten alle vedlegg. Ta kontakt med meglerforetakets representant dersom du mener at noen av vedleggene mangler.
Lurer du på hvor mye du kan låne? Sjekk ut lånekalkulatoren til din lokale bank.
Sist oppdateret: 27. jun. 2022
- Ansvarlig megler: Vidar Opheim
- Oppdragsnummer: 1-21-00238
- Eiendomsmegler A AS Org. nr. NO 893527702 MVA
Annonsene kan være mangelfulle i forhold til lovpålagt opplysningsplikt. Før bindende avtale inngås oppfordres interessenter til å innhente komplett informasjon fra meglerforetaket.