Karmsundgata 10D

Haugesund
Prisantydning

1 922 803,-

  • BRA89㎡
  • EierformAndel
  • Soverom3
  • Byggeår1954
  • Omkostninger17 306,-
  • Totalpris2 417 306,-
  • Felles/mnd5 835,-

Søre bydel - Velholdt leilighet over to plan - solrikt og sentralt i rolig område

Visning

mandag 1 juni

16:00-17:00

Påmelding
Beskrivelse

Boligen har i 2024 fått utført støyisolasjon av Vegvesenet og har nye tre lags vinduer i retning Karmsundgata (øst og sør). Det er også lagt støyisolasjon i veggene.

Ny kledning 2024.

Det er lys og fin høyglans kjøkkeninnredning fra 2026 med nye integrerte hvitevarer. Frittstående kjøleskap er ikke nytt, men følger med på kjøpet.

Baderommet fra 2013 har fliselagt gulv med varmekabler og plastsluk med synlig membran i sluk, men membranutførelsen er ukjent. I 2013 var det Geri Sirnes AS, Helge Olsen og Jatec som stod for renoveringen etter oppdrag fra forrige eier. Arbeidet den gang inkluderte ny sluk, ny membran, nye avløpsrør og nytt rør-i-rør vannsystem Det opplyses at det ble lagt ny membran og nye fliser i dusjhjørnet for ca. 1 år siden grunnet tidligere lekkasje. Også dette arbeidet ble gjort av Geir Sirnes AS.

El. Anlegget er skjult og sikringsskaper inneholder automatsikringer. Utført el-kontroll på det elektriske anlegget i 2017.

Varmtvannsbereder på ca. 200 liter, antatt fra ca. 2019, lokalisert i kjeller.

Leiligheten har vann- og avløpsrør i plast. Anlegget er ifølge dagens eier skiftet i 2013, og det fremstår som i bra stand i følge takstmann.

Boligen har tidsriktig laminat og parkett på gulv, malte vegger og malte/folierte plater i tak. Baderom har våtromspanel på vegg, fliselagt gulv og slett malt tak.

Ny planløsning, satt inn trapp og innredet loft i 2008.

Nye innerdører og lister i 2017.

Takstmannens konklusjon: " Bolig fremstår i bra teknisk stand. Det registreres noe skjevheter i etasjeskiller som følge av alder, men forøvrig så fremstår leiligheten som vedlikeholdt".

Detaljer

Inngang i 2. Etasje til gang med fint laminatgulv og garderobe. Delvis åpen løsning til kjøkken og stue.

Kjøkken er nytt i 2026 og er levert av Power. Det er hvit høyglans innredning, laminatbenkeplate med nedfelt stor vask, int. oppvaskmaskin, int. stekeovn og induksjon koketopp, int. micro og frittstående kjøleskap.

Soverom1 med innebygget garderobeskap og tre-lags vinduer (mot sør). Det er Merbau parkett på gulv.

Stue har fint laminatgulv og peisovn. Boligen har terrasse med adkomst fra stue. Terrassen er oppført i normalt solide trematerialer, typisk bjelkelag, terrassebord og rekkverk i tre.

Bad med varmekabler, flislagt gulv og baderomsplater på vegger, dusjnisje med regnvannsdusj og glassdører, spotter i tak, mek. vifte på vegg, baderomsinnredning med dobbel underskuff, speilskap med int. spotter, moderne vask og wc.

Dør fra gangen og inn til trapperom med trapp opp til loft samt inngang til dobbelt soverom 2 (på samme plan). Soverommet har Merbau parkett og tapetserte vegger.

Loft: Hvitmalt trapp opp til avsats med plass til garderobeskap.

Dobbelt soverom3 med malt tregulv og tapetserte vegger.

Felles tørkeloft. Fra felles trappegang utenfor leiligheten går man opp til felles tørkeloft med oppheng for å tørke klær og god takhøyde. Her er det en låsbar bod på ca 1 kvm. for oppbevaring.

Kjeller: Felles kjeller med rom for varmtvannsberedere. Nyere varmtvannsbereder som er koblet til egen strømmåler.

Stor privat bod (9 kvm) til høyre for rommet med varmtvannsberedere. Meget god plass for lagring.

Felles vaskerom med vaskemaskin lengst til høyre som hører til denne leiligheten. Alle er koblet til egen strømmåler her også. Støpt gulv, støpte vegger og sluk.

Det er egen utvendig inngang til kjelleretasjen som også brukes for vedlagring, sykkelparkering, barnevogner etc.

Bygningsinformasjon

Leilighetsbygg satt opp i tre på støpt grunnmur. Takkonstruksjon i tre med takstein på tak. Trekledning.

Ombyggingen ved å ta inn loftsrom i del av boligen er ikke omsøkt godkjent i kommunen. I dag går det innvendig trapp opp til en liten trappeavsats og dør inn til soverom på loft. Dette rommet skal ihht godkjente tegninger ha inngang fra felles loft, men det er satt inn innvendig trapp opp til rommet uten å søke trappa godkjent. I den forbindelsen er også planløsningen justert noe uten å omsøke dette. Rommet på loftet er godkjent for beboelse ihht til de godkjente tegningene, men som tillegsdel og ikke til hoveddel.

Tilbygg av terrasser og takoverbygg over inngangsparti godkjent av kommunen i 2006.

I vedlagt tilstandsrapport fra takstmann fremkommer det ingen TG3 avvik.

Takstmannens vurdering ved TG2: 1.1.1 Bad Overflate vegger og himling TG2 – Fuktskader på dør i våtsone, misfarging i overgangssoner og utilstrekkelig ventilasjon gir økt risiko for fuktproblematikk. 1.1.2 Bad Overflate gulv TG2 – Tilstrekkelig fall, men for lavt membrannivå over sluk gir økt risiko for vanninntrenging. 1.1.3 Bad Membran, tettesjiktet og sluk TG2 – Delvis ny membran etter lekkasje, eldre membran ellers og manglende dokumentasjon gir økt risiko til tross for fuktmåling uten avvik. 6.3 Ventilasjon TG2 – Ventilasjonsløsning med naturlig tilluft og mekanisk avtrekk gir varierende luftutskifting og økt risiko for fukt og dårlig inneklima.

Ferdigattest

Det foreligger ferdigattest fra byggår. Det forligger godkjenning for bygging av takoverbygg og balkonger datert 09.02.2006. Tiltaket krevde ikke ferdigattest i følge tillatelsen og ble automatsik registrert ferdig 6 mnd etterpå. Tiltakshaver var selv ansvarlig for at tiltaket ble utført i samsvar med godkjente tegninger.

Adgang til utleie

Etter borettslagslovens bestemmelser kan andelseieren ikke uten samtykke fra styret leie ut boligen utenom til familie i opp og nedadstigende rekkefølge. Det er noen unntaksbestemmelser, konferer megler.

Vei/vann/kloakk

Veien denne leiligheten har adkomst fra (sør) er kommunal. Kommunalt vann og avløp.

Oppvarming

Vedovn i stue. Ellers elektrisk oppvarming. I de rom hvor det på visning ikke er montert panelovner, vil det heller ikke medfølge i handelen. Det ble sist utført feiiing her 09.10.2023. Siste branntilsyn var 05.02.2019. Det er ikke registrert avvik eller anmerkninger på bruksenheten.

  • Beliggenhet

    Karmsundgata 10 D ligger i et rolig og sentralt boligområde i Haugesund, med postnummer 5529, nær nok til byens puls uten å være midt i trafikken. Området er preget av etablert bebyggelse med rekkehus, tomannsboliger og mindre blokker – et trygt og familievennlig nabolag der mange har bodd lenge. Du bor i gang- og sykkelavstand til flere daglige nødvendigheter: dagligvarebutikker, apotek, frisør og blomsterforretning er rett rundt hjørnet. Perfekt for dem som vil ha kort vei til det meste uten å bo i sentrumskjernen.

    Beliggenhetens styrker: Kun noen minutters kjøring (ca. 5–10 min) til Haugesund sentrum med alle byens tilbud, kafeer, kultur og havnepromenade. Like nær Raglamyr-området og Oasen Storsenter – shopping, matbutikker og service på få minutter. Gode bussforbindelser rett i nærheten gjør det enkelt å komme seg til jobb, skole eller fritidsaktiviteter uten bil.

    Rundt gata finner du fine, grønne lunger og turområder – enten for korte kveldsturer i nabolaget eller rask adkomst til mer variert natur like utenfor bykjernen. Området føles luftig og solrikt, med mange vestvendte uterom som nyter godt av ettermiddags- og kveldssol. Kort sagt: Et superpraktisk og trivelig sted å bo – rolig nok til å slappe av, sentralt nok til å leve aktivt. Ideelt for barnefamilier, par eller deg som vil ha det beste fra både by og ro i et trygt og hyggelig bomiljø.

    Adkomst

    Fra rundkjøringen i Karmsundsgata ved Opel bygget. Ta av vestover inn Haukelivegen, ta så andre til høyre inn Kopervikgata. Ta så til høyre inn Karmsundgata. Boligen kommer da på høyre side av veien ved stort parkeringsområde og er merket med til salgs skilt.

    Regulering

    Eiendommen ligger i område regulert til boligformål.

    • kr 1 922 803,- (Prisantydning)
    • 477 197,- andel fellesgjeld pr. dato 12. mai 2026
    • 2 400 000,- (Totalpris ekskl. omkostninger)
    Omkostninger
    • Gebyr e-tinglysing kr. 250,-.
    • Tinglysing pantedokument kr. 545,-.
    • Tinglysing hjemmelsovergang kr. 545,-.
    • Boligkjøperforsikring(valgfri) kr. 8.900,-.
    • Forkjøpsrettsgebyr 8.406,- (kun dersom man tar eiendommen på forkjøpsrett).
    • kr 17 306,- (Omkostninger totalt)
    • kr 2 417 306,- (Totalpris inkl. omkostninger)
  • Fellesutgifter

    kr 5 835,- Felleskostnader: Oppgradering baderom 2013: kr. 450 Felleskostnader: kr. 4 975 Tilleggsytelser: Altibox kr. 410Felleskostnader som dekker felles bygningsforsikring, forr.førsel, komm avg, strøm i fellesarealer, betjening av andel fellesgjeld samt noe vedlikehold. TV - grunnpakke og fiber bredbånd -Altibox.

    Ligningsverdi

    Basert på prisantydning har Skatteetatens boligkalkulator beregnet boligens formuesverdi til kr. 665 167 når boligen benyttes som primærbolig.Formuesverdi skal ikke overstige: Primærbolig – 25 % av beregnet eller dokumentert markedsverdi opp til kr. 10 000 000, og deretter 70 % av den overskytende markedsverdi Sekundærbolig – 100 % av beregnet eller dokumentert markedsverdi. Formuesverdier som overstiger disse grensene, kan kreves nedjustert av eier.

  • Diverse

    Selger har tegnet avtale om Norgespris på strøm. Denne avtale følger eiendom og har bindingstid ut 2026. Denne leiligheten er den som heter H0201 på ulike kommunale papirer, brannvernsdokumentasjon, forsikringspapirer etc.

    Sentrale lover

    Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene.  Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen.Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud.   Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være en mangel. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut i fra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at feil opplysninger ikke ble rettet i tide på en tydelig måte. En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel. Boligen kan ha en mangel dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm. Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).  Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf. avhl. § 3-9, 1. ledd 2. pktm. Avhendingsloven § 3-3 (2) fravikes, og hvorvidt en innendørs arealsvikt karakteriseres som en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere. Med forbrukerkjøper menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.