Rødsneset naust

Sveio
Prisantydning

1 500 000,-

  • BRA47㎡
  • EierformSelveier
  • Soverom0
  • Byggeår2011
  • Omkostninger57 990,-
  • Totalpris1 557 990,-

Stort og flott naust over to etasjer med spektakulær tomt og beliggenhet - "Familiekos"

Visning

onsdag 29 april

17:30-18:30

Påmelding
Beskrivelse

OVERORDNET FAGLIG VURDERING AV EIENDOMMEN I FØLGE TILSTANDSRAPPORT: Solid bygget naust som fremsto som i bra stand.

  • Taket er selvbærende så man kan sette opp eller fjerne innvendige vegger som en ønsker.
  • Naustrom har betonggulv, panel på vegg og i tak.
  • Naust har vinduer i PVC, ytterdør i tre, foldedør i tre i front og sidedørsinngang.
  • Takrenner i aluminium.
  • Naust har prefabrikert kjøkkeninnredning med benkeplate i laminat. Servant med blandebatteri og frittstående hvitevarer.
  • Naust har innlagt vann til kjøkkenservant. Avløp til felles renesanelgg som for tiden blir oppgradert. Avløpet er derfor midlertidig frakoblet akkurat nå. Se pkt. Vei, vann go kloakk.
  • Naust er ventilert med ventiler i gavlvegger, naturlig lufting under foldedør i front.
  • El. Anlegget er skjult og sikringsskaper inneholder automatsikringer. Selger har dokumentasjon på elektrisk arbeid.
  • Brannalarmen ved siden av sikringsskapet er ikke tilknyttet noen sentral.
  • Naustet har utvendig belysning og utvendige stikkontakter.
  • Spotter integrert i taket i naustrommet.
Detaljer

Naust på to etasjer med naustrom i 1. etasje og bøteloft.

Naustrom: Naustrom med kjøkkeninnredning i bakkant under trappa som går opp til bøteloftet. Tre vinduer i naustrommet samt støpt gulv.

Bøteloft: Innvendig trapp opp til bøteloft med vinduer i hver ende. Bare delvis isolert. Lagt heltre gulv frem til kneveggen. Det er både strøm og belysning på bøteloftet.

Bygningsinformasjon

Naust satt opp med såle av sementblokker. Oppført med bindingsverk og ytterkledning i tre. Saltakskonstruksjon med betongtakstein.

Ferdigattest

Selger har 20.04.26 levert inn søknad om ferdigattest. Megler har kopi av søknaden. Kommunen ga positive signaler. Sidedøra inn i naustet var flyttet i forhold til slik byggesøknaden ble levert inn, men dette skulle ikke ha noen betydning for ferdigattesten da tiltaket ikke er å anse som et søknadspliktig tiltak. Tegningene ble justert nå i forbindelse med innlevering av søknaden likevel. Forventet saksbehandllingstid er maksimalt 3 uker. Ferdigattest skal foreligge før overtagelse.

Adgang til utleie

Kan fritt leies ut som man ønsker, men naustet er ikke godkjent som hytte for overnatting.

Vei/vann/kloakk

Tilknyttet offentlig vann. Tilknyttet renseanlegg som er felles for totalt 16 eiendommer i området. Renseanlegget skal nå skiftes ut og derfor er røropplegget for avløpet frakoblet for øyeblikket. Eier har allerede betalt for dette, men arbeidet på felles renseanlegg er nok ikke ferdigstilt på visningstidspunktet. Vei inn på tomta (tinglyst veirett foreligger).

UTGIFTER: Årlig veiavgift kr. 500.-. Vannavgift naust pr år 1752,-. Slamtømming renseanlegg pr 4år 1896,- (kan variere pga strøm).

Oppvarming

Elektrisk oppvarming. I de rom hvor det på visning ikke er montert panelovner, vil det heller ikke medfølge i handelen.

  • Beliggenhet

    Eiendommen har en spektakulær beliggenhet med en nydelig utsikt utover Rødspollen og utover Førdespollen. Skjermet beliggenhet i forhold til naboer lite innsyn. Fin skjærgård, lite vind når det stormer og blåser i området forøvrig.

    Adkomst

    På Rød tar man av Europavei 39 ved innkjørsel mot Auklandshamn, men tar umiddelbart til høyre og kjører parallelt med E39 mot nord/øst. Da er man på veien Rødsneset. Man følger veien 400m og tar ned til høyre ned mot sjøen og naustet ligger i enden av veien.

    Regulering

    Eiendommen ligger i LNFR-område (landbruk, natur og friluft samt reindrift) med spredt boligbebyggelse. I dette området er det nødvendig med søknad om dispensasjon for eventuelle fremtidige endringer/byggetiltak.

    • kr 1 500 000,- (Prisantydning)
    Omkostninger
    • Dokumentavgift 2,5% av kjøpesum
    • Tinglysing pantedokument kr. 545,-
    • Tinglysing skjøte kr. 545,-
    • Gebyr e-tinglysing kr. 500,-
    • Boligkjøperforsikring(valgfri) kr. 18.900,-
    • kr 57 990,- (Omkostninger totalt)
    • kr 1 557 990,- (Totalpris inkl. omkostninger)

    NB: Regnestykket forutsetter at det kun tinglyses en låneobligasjon og at eiendommen selges til prisantydning da dokumentavgift beregnes med 2.5% av endelig kjøpesum.

  • Ligningsverdi

    Vi har ikke mottatt ligningsverdi. Ny eier må påregne at ligningsverdien vil bli ca 100% av markedsverdi.

  • Diverse

    Selger har ikke tegnet avtale om Norgespris på strøm. Kjøper står fritt til å tegne dette selv om ønskelig.

    Sentrale lover

    Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene.  Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen.Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud.   Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være en mangel. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut i fra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at feil opplysninger ikke ble rettet i tide på en tydelig måte. En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel. Boligen kan ha en mangel dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm. Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).  Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf. avhl. § 3-9, 1. ledd 2. pktm. Avhendingsloven § 3-3 (2) fravikes, og hvorvidt en innendørs arealsvikt karakteriseres som en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere. Med forbrukerkjøper menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.

    Boligselgerforsikring

    Selger har tegnet boligselgerforsikring.

    Boligkjøperforsikring

    Det gjøres oppmerksom på at kjøper har anledning til å tegne boligkjøperforsikring. Forsikringen gir kjøper bistand etter avhendingsloven og dekker inntil 10 timer advokatbistand, skadetakster og utgifter til rettsapparatet mot en egenandel. Forsikringen tegnes senest på kontraktsmøtet. Les mer om forsikringen i salgsoppgaven.

    Bakgrunn for opplysninger i salgsoppgaven

    Salgsoppgaven er utarbeidet ut ifra opplysninger gitt fra selger, befaring av eiendommen samt innhentelse av nødvendige dokumenter og evt. takst.

  • Vedlagt følger Takstrapport og selgers Egenerklæring. Om du mener noen av vedleggene mangler, ta kontakt med megler.

Sist oppdateret: 22. apr. 2026

  • Ansvarlig megler: Vidar Opheim
  • Oppdragsnummer: 01260096
  • Eiendomsmegler A AS Org. nr. NO 893527702 MVA

Annonsene kan være mangelfulle i forhold til lovpålagt opplysningsplikt. Før bindende avtale inngås oppfordres interessenter til å innhente komplett informasjon fra meglerforetaket.

Før du fortsetter!

For å gi deg en bedre opplevelse bruker vi informasjonskapsler for å lagre ikke-sensitiv informasjon om de valgene du gjør. Godkjenn vår bruk av cookies, eller tilpass på innstillinger.

Informasjonskapsler som nettstedet ikke kan fungere skikkelig uten. Dette inkluderer informasjonskapsler for tilgang til sikre områder og CSRF-sikkerhet. Vær oppmerksom på at Crafts (CMS) standard informasjonskapsler ikke samler inn personlig eller sensitiv informasjon.

Statistiske informasjonskapsler hjelper oss å forstå hvordan besøkende bruker nettstedet ved å samle inn og rapportere informasjon anonymt.

Markedsføringskapsler brukes til å spore besøkende på tvers av nettsteder. Hensikten er å vise annonser som er relevante og engasjerende for den enkelte bruker og dermed mer verdifulle for utgivere og tredjepartsannonsører.